Ένα δεύτερο άρθρο των New York Times αναφέρεται σε πορίσματα ιατρικών ερευνών που τεκμηριώνουν ότι η τεχνολογία mRNA που χρησιμοποιείται σε εμβόλια COVID μπορεί να προκαλέσει ανοσοποιητική θρομβοπενία:

μια διαταραχή του αίματος που τον περασμένο μήνα οδήγησε στο θάνατο ενός γιατρού της Φλόριντα μετά την πρώτη δόση του εμβολίου Pfizer.

Για δεύτερη φορά σε λιγότερο από ένα μήνα, οι New York Times δημοσίευσαν άρθρο για άτομα που ανέπτυξαν μια σπάνια αυτοάνοση νόσο μετά τη λήψη εμβολίων COVID.

Το άρθρο της Δευτέρας περιελάμβανε δύο γυναίκες, οι οποίες χαρακτηρίστηκαν και οι δύο υγιείς πριν λάβουν το εμβόλιο Moderna. Οι γυναίκες, ηλικίας 72 και 48 ετών, υποβάλλονται σε θεραπεία για ανοσολογική θρομβοπενία (ITP), μια κατάσταση που αναπτύσσεται όταν το ανοσοποιητικό σύστημα επιτίθεται σε αιμοπετάλια (συστατικό αίματος απαραίτητο για πήξη) ή στα κύτταρα που τα δημιουργούν, σύμφωνα με τους Times.

Στις 13 Ιανουαρίου, οι Times ανέφεραν τον θάνατο του Δρ. Γκρέγκορι Μάικλ, γιατρού στην Φλόριντα, που πέθανε 15 ημέρες μετά τη λήψη του εμβολίου Pfizer. Ο Μάικλ, ο οποίος ήταν 56 ετών και χαρακτηρίστηκε ως «απόλυτα υγιής» από τη σύζυγό του, ανέπτυξε ITP τρεις ημέρες μετά τον εμβολιασμό του.

Πέθανε από εγκεφαλική αιμορραγία στις 3 Ιανουαρίου. Όπως ανέφερε στο The Defender στις 13 Ιανουαρίου, ο Δρ Jerry L. Spivak, ειδικός sτις διαταραχές αίματος στο Πανεπιστήμιο Johns Hopkins, ήταν «ιατρικα βέβαιο» πως ο θάνατος του Γκρέγκορι Μάικλ οφείλεται στο εμβόλιο της Pfizer.

Εγγραφείτε στο Newsletter μας

Processing…
Success! You're on the list.